A Pál utcai fiúk
„A Pál utcai fiúk a legjobban szívemhez nőtt könyvem, 1906-ban írtam folytatásokban egy ifjúsági lap számára, amelyet volt tanárom, Dr. Rupp Kornél szerkesztett. Abban az időben természetesen még nem volt rendezett írói beosztásom, s így a körúti művészkávéház karzatán írtam délutánonként az egyes folytatásokat.... a szokásos kávéházi zsibongáson és a szünet nélküli katonazenekaron kívül semmi sem zavart meg a munkában. Szóval ezen a nyugodt helyen álmodtam vissza a gyerekkoromat, mikor még a Lónyay utca református gimnáziumába jártam, és valóban megvolt a grund a Pál utcában. Bár a regény fantáziám szüleménye, a figurái azonban éltek. A diáktársaim voltak ezek, akik közül kettővel még máig is a legjobb barátságban élek. Ezek Feiks Jenő rajzolóművész és Pásztor Árpád írótársam.”- írja Molnár Ferenc önélatrajzában.
A regényt itt olvashatod → vagy QR-olvasóval mobilodra / tabletedre innen töltheted le.
Díjak :
Oscar-díj (1969) - Legjobb idegennyelvű film jelölés , 1969 Magyar Játékfilmszemle: Közönségdíj, 1969 Moszkva: Gyermekzsűri II. díja,
1969 Teherán: Zsűri különdíja
Érdekességek:
A Pásztorok egyik modellje - Pásztor Árpád a valós életben Molnár Ferenc jóbarátja, írótársa - ugyanúgy visszaálmodta gyermekkorát, mint Molnár Ferenc. Történetet írt az 1880-as évek játékairól, csatáiról Muzi című regényében, amit ITT TUDSZ OLVASNI illetve mobilodra / ebookodra letölteni.
Külföldön a legismertebb magyar ifjúsági regény.
Számtalan nyelvre lefordították, sok országban kötelező vagy ajánlott iskolai olvasmány.